ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

AKYAKA

AKYAKA İLÇE ADI MENŞEİ
Kızılçakçak adı ile bilinen ilçemiz 1534 yılında Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından feth edilerek Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.
1961 yılında Ülkemiz genelinde yapılan isim değişikliği sırasında ilçemiz Kızılçakçak ismini değiştirerek bugünkü ismi olan Akyaka adını almıştır.4 Haziran 1972 yılına kadar muhtarlıkla idare edilen Akyaka Bucağı yapılan ara seçimler ile belediye teşkilatına kavuşmuştur.
AKYAKA İLÇE TARİH
Kızılçakçak adı ile bilinen ilçemiz 1534 yılında Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından feth edilerek Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.1877-1878 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ile Çarlık Rusyası arasında çıkan halk arasında 93 Harbi adı ile bilinen savaşa kadar Osmanlı 
İmparatorluğu sınırları içerisinde kalan ilçemiz bu savaş sonrasında Çarlık Rusyası işgali altında kalmıştır.1914 yılında çıkan 1.Dünya Savaşı sonlarına doğru 1917 yılında Çarlık Rusyasında vuku bulan Bolşevik ihtilali sonrasında rejim değiştiren
 Rusya S.S.C.B. adını alarak topraklarımızdan çekilmiştir.1917 yılından sonra Ermeni işgali altında kalan topraklarımız, 3 Kasım 1920 tarihinde Kazım Kara Bekir Paşa komutasındaki Türk orduları tarafından kurtarılarak tekrar Türk topraklarına katılmıştır.
1922 ve 1926 yılları arasında ilçe teşkilatı olan Akyaka 1926 yılında Arpaçay ilçesine bağlanmak sureti ile Bucak idari birimine dönüştürülmüştür.1961 yılında Ülkemiz genelinde yapılan isim değişikliği sırasında ilçemiz Kızılçakçak ismini değiştirerek bugünkü ismi olan Akyaka adını almıştır.4 Haziran 1972 yılına kadar muhtarlıkla idare edilen Akyaka Bucağı yapılan ara seçimler ile belediye teşkilatına kavuşmuştur.
19.06.1987 tarihinde kabul edilen 3392 sayılı 103 yeni ilçe kurulması ile ilgili kanun kapsamına alınarak 29 Temmuz 1988 gün ve 3392 sayılı kanun gereğince mülki taksimat yapılarak Akyaka İlçesi olarak idare yapısına kavuşmuştur.
AKYAKA İLÇE COĞRAFYA
İlçemizin Doğusunda Ermenistan Cumhuriyeti,Batısında ve Güneyinde Kars İl merkezi ve Kuzeyinde Arpaçay İlçesi olup, 550 km² topraklar üzerine kurulu bulunmaktadır. İlçemizin Ermenistan Cumhuriyeti ile 52 km. sınırı olup ilçe merkezinin ,Türkiye Cumhuriyetinin Ermenistan Cumhuriyeti ile bağlantısının olduğu Doğu Kapı sınır kapısı ile mesafesi 13 km.dir.
İlçemizin rakımı 1477m. olmakla ülkemizin orta kısımlarında bulunan İç Anadolu,Güney Karadeniz veya İç Ege Bölgelerinin coğrafi yapısına sahiptir. Bu özelliği ile geniş düzlükler ve boz kırlara sahiptir.
Kaynağını Sarıkamış ilçesinden alan Kars Çayı ve kaynağını ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Terelik mevkiinden alan Karahan Çayı ilçemizden geçerek Akyaka’nın doğusunda Ermenistan Cumhuriyeti sınırında bulunan Arpaçay Barajına dökülmektedirler.
Her iki çayda ilçemizde sulama amaçlı olarak kullanılmaktadırlar
AKYAKA İLÇE İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ
Yöremizde her ne kadar sert Karasal iklimin hakim olduğu düşünülmekteyse de yapılan barajlar sayesinde yer yer Kara Deniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Yöremiz ve çevresinde yapılan çalışmalar sayesinde Evliya Çelebi ’nin Seyahatnamesinde bahsettiği sert kış mevsimleri tarihe karışmıştır.
Yöremiz Karasal İklimin tipik özellikleri olan kışları soğuk yazları sıcak ve kurak olan nitelikleri taşımaktaysa da Ermenistan sınırlarımızda bulunan Arpaçay Barajı civarlarında bulunan köylerimizde yer yer Karadeniz ikliminin karakteristik özelliklerinden olan bol yağışlı ve nemli hava hüküm sürmektedir.
AKYAKA İLÇE EĞİTİM
İlçemizin okur yazarlık oranı % 98 ‘ dir.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 1 Öğretmenevi, 1 Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 1 Lise , 1 YİBO, 1 Ana Okulu ve 25 İlköğretim Okulu faaliyet göstermektedir. İlköğretim Okulu toplam 33 olup, bunlardan 1 YİBO, 7 tane 8 yıllık İlköğretim Okulu bulunmaktadır. 
8 sınıflı okullardan 2’sinin 1.kademesi birleştirilmiş sınıf eğitimi görmektedir.18 tane 5 sınıflı İlköğretim Okulu olup, bunlardan 8 tanesi 1 Öğretmenli, 10 tanesi 2 ve 3 Öğretmenli olup, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılmaktadır. 5 Okul ise kapalı olup, bunlardan 3 tanesi taşıma kapsamında, 1 tanesi merkez okula uzaklığı 2 
Km’den az olduğundan kendi imkanlarıyla okula devam etmektedirler.1 Okulda ise öğrenci bulunmadığından kapalı durumdadır. İlçemiz Lisesinde 400 öğrenci, İlköğretimde ise toplam 1960 öğrenci ve 142 öğretmen bulunmaktadır.
 Kadrolu toplamı 64, sözleşmeli toplamı 78 ve ücretli toplamı 10, Usta Öğretici 1,Asker Öğretmen 2, ayrıca 1 Anaokulu ve 13 Ana sınıfı faaliyet göstermekte olup, Ana sınıfı ve Anaokuluna devam eden öğrenci sayısı toplam 245 olarak eğitime devam edilmektedir.
Öğrencilerin eğitime devam oranları;
Okul Öncesi : % 93
İlköğretim : % 95
Lise : % 77
AKYAKA İLÇE NÜFUS
İlçemiz merkezine bağlı 3 mahalle olup, 2010 yılı verilerine göre ilçemizin toplam nüfusu 2273’dür.İlçemize bağlı bulunan 27 köyün ise toplam nüfusu 9.750’dir.Bunların toplamları alındığında ise ilçe genelinin nüfusu 12.023’dür.
İlçemizin toprak ve nüfus bakımından en büyük köyleri ilçenin doğusunda bulunan ve ilçeye 2 km. uzaklığı bulunan Demir kent köyü ile ,ilçenin kuzey doğusunda bulunan ilçeye yaklaşık 3 km. uzaklığı bulunan Esen yayla köyleridir.
İlçemizin yıllık nüfus artışı % 0.74 civarındadır.İlçemizin merkez ve köylerine göre nüfus dağılımı aşağıdaki tabloda çıkartılmıştır.
AKYAKA İLÇE ULAŞIM
Karayolu ile Ulaşım :
İlçemizin karayolu bağlantısı Kars il merkezine 56 km. olup,bağlantıyı sağlayan yol tamamen asfalt kaplıdır. İlçemizden her gün Kars il Merkezine sabah ve öğlen saatlerinde düzenli olarak minibüs seferleri yapılmaktadır. Cebeci grup yolu yaklaşık 10 km asfalt olup diğer köy yollarımız stabilizedir.
Demiryolu ile Ulaşım :
Kars il Merkezinin İlçemiz ile en son bağlantısının olduğu yer Doğukapı tren istasyonudur. Kars il Merkezi ile Doğukapı arası yaklaşık olarak 67 km. olup, Akyaka İlçe Merkezi bu mesafenin 54 Km. sinde bulunmaktadır.
Kars il merkezinden İlçemize günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa tren seferi yapılmaktadır.
AKYAKA İLÇE KÖYLERİ